Svatá konverzace (P. Marie s Ježíškem, sv. Máří Magdalenou, sv. Janem Evangelistou, neznámou světicí, sv. Josefem (?) a donátorem)

Pasqualino di Niccolo (zvaný Pasqualino Veneto)

Pasqualino di Niccolo (zvaný Pasqualino Veneto) - Svatá konverzace (P. Marie s Ježíškem, sv. Máří Magdalenou, sv. Janem Evangelistou, neznámou světicí, sv. Josefem (?) a donátorem)
Žádné jiné téma než Svatá konverzace se netěšilo v benátském malířství přelomu 15. a 16. století větší oblibě. Všichni přední mistři činní v městě na laguně - ať už Cima da Conegliano či Giovanni Bellini - se námětem P. Marie s Ježíškem zachycené v obklopení světic a světců bezčetněkrát zabývali. Na proslavené benátské mistry navázal Pasqualino Veneto. Středem kompozice je P. Maria, na jejímž klíně stojí nahý Ježíšek. Je natočen k donátorovi, jenž je v prosebné póze zobrazen vpravo dole. Zajímavé jsou i pozdější osudy tohoto působivého obrazu. Donátor byl totiž v období baroka ze společenství svatých vyloučen - respektive zamalován. Postava objednavatele pozvolna upadla do zapomnění; tehdejšímu majiteli jeho přítomnost očividně vadila. Na obraz se donátor mohl „vrátit“ teprve po rozsáhlé restauraci, během které byly veškeré přemalby odstraněny.
datace:
rozměry: výška 68 cm
šířka 104 cm
materiál: dřevo
technika: olej
značení:
inventární číslo: O 8753
sbírka: Sbírka starého umění