41 děl
Výstava, kterou připravila Národní galerie Praha ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem, je věnována jednomu z nejvýznamnějších evropských umělců – Rembrandtovi Harmensz. van Rijn (1606 Leiden – 1669 Amsterdam).
Ústředním dílem je obraz Učenec ve studovně ze sbírek NGP, namalovaný v roce 1634, tedy v období naplněném pro Rembrandta úspěchem jak v profesním, tak soukromém životě. Obraz však nezachycuje jen fyzickou podobu neznámého muže, Rembrandtovi se v něm podařilo mistrně zachytit dramatický duchovní život portrétovaného starce. Podstata přetrvávajícího kouzla Rembrandtovy tvorby spočívá právě v umění pronikat pod povrch, do hloubi lidství. Ne nadarmo je Rembrandt přezdíván Malířem lidské duše.
Příběh výjimečné pražské malby je zasazen do kontextu Rembrandtovy umělecké kariéry od jejích počátků přes nejúspěšnější roky až po tvorbu pozdních let, kdy se potýkal s finančními problémy, nepochopením a soukromými tragédiemi. Leitmotiv výstavy – téma zobrazení vnitřního života a hlubokých emocí ztvárněných postav – dokládají nejen Rembrandtova díla, ale též práce dalších vynikajících holandských malířů, umělcových současníků a následovníků, mezi které patří Jan Lievens, Gerrit Dou, Ferdinand Bol, Govaert Flinck či Willem Drost.
Poznání Rembrandtovy tvorby by nebylo úplné bez grafiky a kresby. Rembrandt patří k nejoriginálnějším grafikům všech dob, grafice se věnoval se stejnou intenzitou a invencí jako malbě a byla vysoce oceňována již za jeho života. Vzhledem k tomu, že nikdy necestoval mimo rodnou zemi, byl ve své době v cizině známý v první řadě jako grafik. Práce na papíře se totiž transportovaly snadno a rychle a originalita Rembrandtových grafických listů budila úžas a nadšení i daleko za hranicemi Holandska.
25. 9. 2020 - 21. 3. 2021
Palác Kinských